Poul Otto Jørgensen. Udstiller februar. Kalundborg bibliotek
Et liv med kunst og eventyr – se farverige akvakryler og flaskemotiver i udstilling.
Af pivj
Om Poul Otto Jørgensen
Poul er født i Kalundborg i 1945 og har haft sin skolegang på både den røde og den gule skole samt Kalundborg Gymnasium, hvor han blev student i 1965.
Efter en kort periode på ingeniørstudiet valgte han i stedet maskinmesteruddannelsen, som bedre matchede hans interesse for teknik og eventyr. Under sin tid som maskinmesteraspirant begyndte han at male med japanske vandfarver på gamle søkort, og hans værker blev hurtigt populære blandt besætningen.
Poul har tegnet og malet hele livet. I de tidlige år arbejdede han med oliemaling og kopierede kendte værker. Senere, efter en lang karriere på Asnæsværket og et aktivt familieliv, genoptog han sin passion for akvarelmaleri i sit otium.
Som pensionist renoverede han gamle huse i Sverige og begyndte at male igen. Det førte til bestillingsarbejder fra lokale beboere, som ønskede akvareller af deres ejendomme. Senere rejste han til Marokko, hvor han udviklede sin teknik yderligere og lod sig inspirere af naturen og kulturen.
Poul har udstillet sine værker i Sverige – blandt andet på Perstorp Bibliotek og i flere kunstforeninger – samt i en dansk kunstforening. I de senere år har han eksperimenteret med at kombinere akvarel og akryl, hvilket har ført til en ny stilart, han kalder “akvakryler”.
Under coronakrisen begyndte Poul også at skrive bøger og har siden udgivet ti titler. I samme periode opstod en ny serie af stilleben med flaskemotiver, som han fortsat arbejder med og udvikler.
I dag deler Poul sin tid mellem Sverige og Marokko, hvor han fortsætter sit kunstneriske virke med stor passion.