
- Date
- Tid
- 16:00 - 19:00
- Pris
- Standard: 200 DKKBiblioteksklubbillet: 175 DKKUnder 25 år/Studiepris: 150 DKK
- I samarbejde med
- Fugledegård - Tissø Vikingecenter
- Adresse
-
Fugledegård, Tissø Vikingecenter
Bakkendrupvej 28
4480 St. Fuglede
Danmark
Tag med på en tidsrejse tilbage til vikingetiden, når Tissø Vikingecenters kulturkoordinator og arkæolog Julie Dam guider os gennem vikingernes liv ved Tissø – lige dér, hvor det hele fandt sted.
Med udsigt over Tissø fortæller Julie om vikingernes hverdag og de dramatiske arkæologiske fund: 15.000 genstande, spor af kongehaller, kultpladser og ofringer til guderne. Blandt de mest spektakulære fund er den berømte Tissøring, Frejafiguren og den største koncentration af Thorshamre i Danmark.
Efter rundvisningen byder Fugledegårds outdoorentusiast og kok, Lars Larsen, på et lækkert, vikingeinspireret måltid tilberedt over bål. Der vil også være en vegetarisk mulighed.
Herefter tager forfatter Susanne Clod Pedersen os med på en rejse ind i vikingernes fiktive verden, når hun fortæller om sin anmelder- og læserroste bogserie Arnulf Sagaen. Gennem ni bind oprulles en episk fortælling om magt, ambition og skæbne i den nordiske verden omkring årtusindskiftet – med alt fra storhed og skønhed til blodige opgør og indre kampe.
Det er historisk fiktion blandet med "arvesølv", når Susanne deler sine tanker, sin researchproces og arbejdet med at skrive en så omfattende saga. Hør blandt andet, hvad der ligger bag Arnulfs mange prøvelser og bedrifter – fra den iltre unge mand, vi møder i begyndelsen, til den erfarne jomsviking, far og leder, han bliver.
Praktisk information:
Program for eftermiddagen:
Kl. 16:00-17:00 – Rundvisning og oplæg om Vikingecenter Tissø ved kulturkoordinator og arkæolog Julie Dam
Kl. 17:00-17:30 – En viking inspireret aftensmad ved Fugledegårds outdoorentusiast og kok Lars Larsen
Kl. 17:30-19:00 – Foredrag med ved forfatter Susanne Clod Pedersen, om Arnulf Sagaen og hvordan man gør noget fagligt/historisk til en anmelderrost litterær fiktions serie
Dato: 10. oktober 2025
Tid: 16:00-19:00
Sted: Fugledegård – Tissø Vikingecenter. Bakkendrupvej 28, 4480 St. Fuglede
Pris:
Normalpris: 200,- kr.
Biblioteksklub: 175,- kr.
Under 25 år/Studiepris: 150,- kr.
Maden er inkluderet i prisen.
Tilmeldingsfrist: 3. oktober 2025 kl. 15:00.
Læs mere om Biblioteksklubben og meld dig ind - klik her
OBS!: Du skal selv sørge for transport t/r til Fugledegård.
Købsvilkår: Billetter kan ikke refunderes, medmindre biblioteket aflyser arrangementet.