Hans Engell - Dansk politik lige nu – hvad sker der og hvorfor ?
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Sted
-
Røsnæs Kultur- og Forsamlingshus
Søbakken 7,
4400 Kalundborg
Hvad foregår bag kulisserne på Slotsholmen?
Hvordan fungerer samarbejdet mellem regeringen og oppositionen, og hvad er det egentlig, der driver den politiske dagsorden? Hans Engell, en af Danmarks mest erfarne politiske kommentatorer, giver en skarp analyse af de aktuelle begivenheder på Christiansborg.
Med mere end 40 års erfaring i dansk politik og et unikt kildenetværk leverer Hans en letforståelig og underholdende indsigt i, hvad der er vigtigt, og hvad der blot er mediestøj. Dette foredrag er perfekt for alle, der vil have en dybere forståelse af den politiske situation i Danmark.
De største politiske udfordringer-fra Ukraine til inflation
Hvad bliver de vigtigste emner for dansk og international politik de næste år? Hans Engell dykker ned i de store udfordringer som krigen i Ukraine, flygtningekrisen, inflationen, EU-samarbejdet og kampen mod bandekriminalitet. Med sin baggrund som tidligere forsvars-og justitsminister samt mangeårig politisk kommentator for TV2 News og Ekstra Bladet sætter han komplekse emner ind i en kontekst, der giver mening for publikum.
Hans Engells analyser afkoder politikernes budskaber og afslører mekanismerne bag de beslutninger, der former vores hverdag. En dybtgående og aktuel præsentation, der klæder dig på til at forstå fremtidens politiske landskab.
Politisk kommentator med humor og er faring
Hans Engell er ikke kun kendt for sin politiske indsigt, men også for sin lune og humoristiske tilgang. Han gør politik levende og tilgængeligt, uanset om han holder foredrag eller fungerer som ordstyrer. Med en karriere, der spænder over roller som minister, partileder og chefredaktør, er Hans en af de mest respekterede stemmer i dansk politik.
Praktiske oplysninger:
Tirsdag d. 22. september 2026 kl. 19.00
Pris: 125,- kr.
Drikkevarer kan købes.
Tilmelding:
Køb billetter hos Min købmand i Ulstrup på Røsnæs eller online på www.roesnaeskultur-forsamlingshus.dk
Arrangør er Røsnæs Kultur- og Forsamlingshus med støtte fra LIV i Forsamlingshusene – læs om forsamlingshuset her:
www.roesnaeskultur-forsamlingshus.dk
Billetter refunderes ikke når køb først er foretaget. Undtaget er, hvis arrangør aflyser.