""
Foto: Noor Thomass
Mest for voksne

Biblioteksklubbens litteraturcafe: Shahin Aakjær: Kan man bortføre sin egen søn?

Tid
18:30 - 20:30
Pris
Standard billet: 95 DKK
Biblioteksklub billet: 75 DKK
Sted
Kalundborg Bibliotek og Borgerservice

Klostertorvet 2
4400 Kalundborg

Det Grønne Rum
Verdensbarn – et foredrag om barndom, brud og en bortførelse

Shahin Aakjær blev bortført som barn. En romantisk ungdomsforelskelse mellem en dansk pige og en flygtning fra Iran, endte med en familieforøgelse. Men det blev også til et brud, der med tiden blev til en bitter strid. Konflikten kulminerede, da Shahin Aakjær blev bortført af sin egen far fra Bornholm til Iran.  

Det har Shahin Aakjær skrevet en bog om. Hvordan kom det dertil? Hvordan var det at være barn i Iran? Og tittede kulturchokket frem, da Shahin Aakjær flyttede tilbage til Danmark? Ifølge Social- og Ældreministeriet er knap 100 børn bortført, enten til eller fra Danmark. Shahin Aakjærs historie er en af disse.  

Foredraget handler om forældrekærlighed, fodbold og følelsen af at have to kulturer. 

Foredraget er baseret på bogen ” Verdensbarn – kan man bortføre sin egen søn?”. En bog om at finde sig til rette i to kulturer, om at være skilsmissebarn i de voksnes verden, om kærlighed, hævn og forestillede fodboldturneringer.  
 
En fælles erindringsbog, der prøver at finde flere sandheder i en familiefejde. Med interviews, aktindsigter og avisartikler bliver der søgt efter svar - Kan man vælge mellem mor og far? Hvordan er det at mangle sin søn? Og kan man overhovedet bortføre sit eget barn?