Familiekoncert: Roselil – Kære Klode
- Tid
- 11:00 - 11:45
- Pris
-
Standard billet: 75 DKKBørnebiblioteksklubbillet: 50 DKK
- Sted
-
Musisk Skole
Skovbrynet 55
4400 Kalundborg
band tryller rummet om til en musikalsk legeplads.
Med sange fra albummet Kære Klode bliver der plads til både at vride sig af grin, nynne med og måske også mærke lidt efter -for hvordan er det egentlig at være et lille menneske i en stor verden?
ROSELIL er ikke bare en sanger - hun er en historie-jæger, der har talt med børn fra hele landet og forvandlet deres tanker og drømme til sange, man kan mærke i maven.
Sammen med Martin skaber hun et levende og legende univers, hvor musikken får lov at fylde, og hvor publikum bliver en del af oplevelsen. Undervejs åbnes kufferter, historier får liv - og måske dukker pandekagemanden pludselig op.
Her møder du barnet, der tæller ned til sommerferien allerede i november. Barnet, der længes efter en ven at dele sine hemmeligheder med. Barnet, der ligger vågen og bekymrer sig om bier og smeltende is. Og barnet, der har sagt farvel til morfar og prøver at finde ud af, hvor han egentlig blev af.
Aldersgruppe: 3-8 årige.
Praktisk information:
Pris:
Alm. Billet: 75 kr.
Billet, hvis du er medlem af Børnebiblioteksklubben: 50 kr.
Børn under 2 år er gratis.
Det er gratis at være blive medlem af børnebiblioteksklubben, og du kan tilmelde dig - klik her
Købsvilkår: Billetter kan ikke refunderes, medmindre biblioteket aflyser arrangementet.